Projekt typu feasibility study realizowany przez Wasat Sp. z o.o. z Gdańska, ma na celu poprawę produkcji kukurydzy w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wykorzystanie danych obserwacji Ziemi. Pomysł odnosi się do krytycznych wyzwań stojących przed rolnikami uprawiającymi kukurydzę w związku ze zmianami klimatycznymi i rosnącym popytem na kukurydzę w sektorach rolno-spożywczych. MaizEO proponuje holistyczne podejście do poprawy wydajności, zrównoważonego rozwoju i rentowności upraw. Projekt koncentruje się na optymalnym wykorzystaniu zasobów, poprawie monitoringu stanu upraw i dostarczaniu praktycznych informacji, aby umożliwić rolnikom podejmowanie precyzyjnych, świadomych decyzji. Poprzez integrację technologii EO z codziennymi czynnościami rolniczymi, MaizEO ma na celu zapewnienie rozwiązania, które nie tylko zaspokoi bezpośrednie potrzeby producentów kukurydzy, ale także przyczyni się do długoterminowej rentowności i odporności (resilience) rolnictwa kukurydzy w regionie.
Użytkownicy i ich potrzeby: Głównymi użytkownikami są rolnicy uprawiający kukurydzę w Europie Środkowej i Wschodniej, którzy potrzebują zaawansowanych narzędzi do planowania prac polowych, takich jak siew i zbiór, oraz monitorowania zdrowia roślin. Dzięki tym informacjom mogą lepiej zarządzać uprawami, zwiększać plony i ograniczać ryzyko związane ze zmianami klimatu.
Koncepcja systemu: MaizEO integruje dane z satelitów Sentinel oraz lokalnych prognoz pogodowych, umożliwiając monitorowanie stanu pól uprawnych w czasie rzeczywistym. Zaawansowane algorytmy i uczenie maszynowe analizują te dane, generując zalecenia dotyczące nawożenia gleby, ochrony roślin i innych działań agrotechnicznych, dostępnych dla rolników przez aplikację mobilną i platformę online.
Technologie kosmiczne jako wartość dodana projektu: Satelity Sentinel-1 i Sentinel-2 dostarczają danych multispektralnych i radarowych, umożliwiając precyzyjne monitorowanie wzrostu roślin niezależnie od pogody.
Aktualny status (2024): Opracowywane rozwiązanie znajduje się w fazie konsultacji z rolnikami oraz stowarzyszeniami producentów kukurydzy z pięciu krajów. Zakończono opracowanie wstępnych wymagań systemu oraz zdefiniowano model biznesowy, kolejnym krokiem będzie projektowanie architektury systemu.