MIRORES

Projekt realizowany jest przez konsorcjum czterech podmiotów: firmę SKA Polska sp. z o.o. (lider konsorcjum), Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i European Space Foundation. Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego spektrometru dalekiej podczerwieni do zdalnego wykrywania rud siarczkowych i tlenkowych oraz stworzenie usług poszukiwawczych w środowisku ziemskim i kosmicznym. Jest to pierwsze urządzenie tego typu: zakres 20-35 μm nie był do tej pory wykorzystywany do zdalnych poszukiwań ze względu na wysoką zawartość wody w atmosferze ziemskiej, która zakłóca sygnał.

Proponowana usługa odpowiada na zapotrzebowanie na zasoby, takie jak żelazo, miedź, pierwiastki ziem rzadkich lub minerały z grupy platynowców. Ostatnie badania pokazują, że popyt na te zasoby rośnie w związku z przejściem na gospodarkę bezemisyjną. Nowe złoża są odsłaniane przez cofające się lodowce, a odsłonięte obszary stanowią odpowiednie środowisko do działań poszukiwawczych w ramach MIRORES. Do takich obszarów zalicza się Grenlandia, Europa północna, Kanada, Alaska, Ameryka Południowa. W ramach opracowywanego rozwiązania komercyjnego przewidziany jest również obszerny pakiet usług analitycznych i konsultingowych.

Użytkownicy i ich potrzeby: Odbiorcami opracowywanego rozwiązania będą firmy górnicze i instytucje zajmujące się eksploatacją zasobów. Potrzebują one nowoczesnych metod wykrywania złóż w wymagających warunkach, takich jak rejony polarne czy wysokogórskie.

Koncepcja systemu: System MIRORES opiera się na dronach wyposażonych w spektrometry dalekiej podczerwieni. Drony wykonują analizy spektrometryczne złóż na Ziemi i potencjalnie w przestrzeni kosmicznej. Usługa obejmuje także modelowanie geologiczne i doradztwo, umożliwiając firmom szybki dostęp do cennych danych o zasobach naturalnych.

Technologie kosmiczne jako wartość dodana projektu: Pasmo dalekiej podczerwieni wykorzystywane przez MIRORES umożliwia szczegółowe obrazowanie terenów pozbawionych wilgoci, takich jak Księżyc i Mars, co sprzyja poszukiwaniu minerałów i wsparciu eksploracji przestrzeni kosmicznej. Ta technologia może być kluczowa dla przyszłych misji wydobywczych na innych ciałach niebieskich.

Aktualny status: Po udanym studium wykonalności, MIRORES przeszedł fazę testów z wykorzystaniem dronów. W wyniku rozwoju powstał spin-off MIRORES Mining Data Services Sp. z o.o., który integruje dane geologiczne z różnorodnych źródeł, tworząc rozbudowaną platformę geologicznych zasobów danych, zarówno dla Ziemi, jak i Księżyca.